TÜRK GIRISIMCILERE GÜNEY AFRIKA`DA IS IMKANI

-EBSO Baskani ve Güney Afrika Izmir Fahri Baskonsolosu Tamer Taskin Türk-Güney Afrika Is Konseyi Baskanligi `na getirildi.
IZMIR (ANKA)-Ege Bölgesi Sanayi Odasi (EBSO ) Yönetim Kurulu Baskani ve Güney Afrika Izmir Fahri Baskonsolosu Tamer Taskin Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu (DEIK ) Türk-Güney Afrika Is Konseyi Baskanligi `na getirildi.
Taskin yaptigi açiklamada Güney Afrikali yatirimcilarin Türkiye `yi tanimalari, iki ülke arasinda ticari heyetlerin karsilikli olarak ziyaretler yapmalari ve bu ziyaretler sirasinda heyetlerin dogru insanlarla karsilasmalarini saglamakla görevli oldugunu belirtti.
Taskin , ikili iliskilerde Türk firmalari açisindan en önemli engelin Güney Afrika `nin Türk ürünlerine uyguladigi yüksek gümrük duvarlari oldugunu söyledi. Bu dezavantaji asmak için Türkiye `nin de AB gibi Güney Afrika `yla Serbest Ticaret Anlasmasi yapmasi gerektigini vurgulayan Taskin , `Güney Afrika `nin uyguladigi yüksek gümrük oranlari Türk firmalarinin bu ülkeye ihracat yapmasini zorlastiriyor . Is konseyi faaliyetlerinin de gelismesinin önünde önemli bir engel olarak göze çarpiyor` dedi.
Gümrük oranlarinin yüksekligi yüzünden bu pazara girmek isteyen pek çok firmanin yatirim yapma veya yerel firmalarla isbirligi arayisinda oldugunu ifade eden Taskin , Güney Afrika `nin, özellikle tekstil ürünleri açisindan Türkiye için önemli bir pazar olusturacagini, çesitli altyapi projeleri ve insaat sektöründe de Türk müteahhitlere genis imkanlar saglayabilecegini belirtti.
Güney Afrikali isadamlarinin Türkiye üzerinden Türk ortaklarla birlikte hareket ederek Orta Asya Cumhuriyetleri ve Rusya `ya açilma hedeflerinin dikkat çekici oldugunu vurgulayan Taskin , ayni sekilde Güney Afrika Cumhuriyeti `nin Afrika `nin güneyine açilan bir kapi niteliginde olmasi sebebiyle Türk girisimciler için genis olanaklar sundugunu da ifade etti.
(NA/ÇAG /ANKA)
 

Reklamlar

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s